Догляд за лежачими хворими передбачає регулярне, систематичне проведення гігієнічних процедур. При цьому необхідно дотримуватися певних правил, щоб не заподіяти людині шкоди, не викликати неприємних, дискомфортних відчуттів.
Догляд за волоссям
Важливо стежити, щоб волосся хворого було чистими. В іншому випадку високі ризики появлення лупи, розвитку дерматологічних захворювань, появи свербежу. Мити голову лежачим хворим рекомендується прямо в ліжку, не рідше 1-2 разів на протязі тижня. Для цих цілей відмінно підійде туалетне мило або ж шампунь, відповідного типу волосся пацієнта.
Перед процедурою слід наповнити ємність чистої, теплою водою і поставити його біля ліжка. Далі пацієнту потрібно просто відкидати голову назад таким чином, щоб вона виявлялася над ємністю з водою. Волосся хворого слід намочити, намилити шампунем, помасажувати шкіру голови, змити, витерти сухим рушником і обережно розчесати. На завершення процедури рекомендується обернути голову пацієнта махровим рушником або ж теплою хусткою.
Що стосується розчісування волосся, то цю процедуру необхідно робити кожен день, використовуючи гребінь з густими зубами. Якщо попередньо обробити гребінець в оцтовому розчині, можна ефективно очистити пасма відскуплення пилу, лупи, різного роду забруднень. Після завершення процедури гребінь необхідно промити гарячою водою з милом і обробити дезінфікуючим засобом (спирт, содовий або оцтовий розчин).
Догляд за слуховими органами
Для того, щоб у вухах пацієнта не утворювалися сірчані пробки, їх необхідно прочищати як мінімум 2-3 рази протягом тижня. Якщо хворий скаржиться на погіршення слухової функції, потрібно промивання слухового проходу, що сприяє видаленню сірчаних пробок. Для проведення даної процедури буде потрібно спеціальний шприц Жане, який можна придбати в аптечних мережах, ємність для рідини, ватяні диски і краплі з вмістом гліцерину.
Набравши рідину в шприц, необхідно надати людині таке положення, щоб добре було видно його вушні раковини. Дати пацієнту в руки ємність для рідини, попросивши підняти її на рівень слухового проходу. В праву руку взяти шприц, лівої відтягнути вушну раковину хворого (одночасно назад і догори). Потім необхідно обережно ввести шприц в область слухового проходу і, натискаючи на поршень, повільно влити в нього рідину. Після закінчення процедури необхідно просушити слухові органи хворого.
У тому випадку, якщо промивання не дало належного результату, для усунення сірчаних пробок використовуються краплі, приготовлені з суміші соди з гліцерином. Закопування вух здійснюється наступним чином:
- У стерильну піпетку береться необхідна доза лікарського засобу.
- Голова пацієнта трохи нахиляється в сторону.
- Вушна раковина злегка відтягується одночасно догори і назад.
- За допомогою затиснутої в правій руці піпетки краплі вводяться у слуховий прохід хворого.
- Пацієнт тримає голову нахиленою вниз протягом 10-15 хвилин, щоб ліки не витекли з вушної раковини.
- Слухові органи протираються насухо чистим ватним диском.
Перед процедурою краплі трохи підігріваються. Закапування рекомендується проводити 2-3 рази на добу протягом декількох днів. Для обробки кожного вуха потрібно близько 7-8 крапель лікарського засобу. Отоларингологи відзначають, що при початку лікування гліцериновими краплями слухова функція може дещо погіршитися, про що слід завчасно сповістити пацієнта.
Які дії першої допомоги при інсульті?
Інсульт — порушення процесів мозкового кровообігу, що протікає у гострій формі. Дана патологія одна з найбільш поширених причин раптової смерті пацієнта або ж розвитку інвалідності. ...
Гігієнічний догляд за носом
Догляд за носом у лежачих хворих передбачає очищення носових ходів (з метою видалення утворюються сухі кірочки) і введення крапель. Для очищення ніздрів буде потрібно спеціальний носовий зонд. На цей інструмент слід намотати стерильну вату, попередньо оброблену в вазеліновій олії або гліцерині.
Далі зонд акуратно вводиться почергово в кожну ніздрю хворого та легкими обертальними рухами видаляє скориночки та різні забруднення. Під час процедури потрібно діяти обережно та делікатно. Забороняється вводити зонд глибоко в носовій прохід або чинити сильний тиск, оскільки це може травмувати слизові оболонки, спровокувати кровотечу.
Краплі для носа використовуються як у терапевтичних, так і профілактичних цілях. Лежачі хворі часто скаржаться на вазомоторний риніт, спровокований пересушуванням слизових носових оболонок. У даному випадку вирішити проблему допоможуть спеціальні зволожуючі краплі.
Для проведення процедури необхідно посадити пацієнта і трохи повернути його голову в сторону. Далі краплі за допомогою піпетки або ж прямо з флакона вводяться у належному дозуванні в одну ніздрю. Крило носа притискається до перегородки і злегка масажується. Після закінчення декількох хвилин проводяться аналогічні маніпуляції з другим носовим ходом.
Основні правила застосування медикаментозних засобів
Лікарські препарати хворому повинен призначати тільки лікар, який визначить оптимальне дозування, схему прийому та тривалість терапевтичного курсу. Якщо лікування проводиться у домашніх умовах, необхідно дотримуватися певних правил, що стосуються застосування медикаментозних препаратів:
- Давати препарати пацієнту вчасно.
- Робити в історії хвороби позначки, що стосуються назви препарату, дозування, способу та часу його введення.
- Дотримуватися певних тимчасових інтервалів між прийомами медикаментів, якщо того вимагає інструкція. Це допоможе підтримувати оптимальний рівень діючих речовин в організмі.
- Препарати, які слід вживати до прийому їжі, давати пацієнтові за 10-15 хвилин до трапези.
- Лікарські засоби, що приймаються під час їжі, давати хворому безпосередньо під час прийому їжі.
- Медикаменти, які потрібно вживати після їжі, пропонувати людині після закінчення 15 хвилин після завершення трапези.
- Препарати, що застосовуються на голодний шлунок, давати пацієнтові в ранкові години: за 15-20 хвилин до сніданку.
- Медикаментозні засоби снодійного дії слід приймати за півгодини до відходу до сну.
- Не замінювати самовільно прописані лікарем препарати можливими аналогами.
- При випадковому перевищенні рекомендованого дозування або порушення частоти прийому ліків негайно повідомити про це лікаря.
Важливо, щоб препарати, такі як Валідол, Нітрогліцерин і ін., які можуть знадобитися пацієнту в будь-який момент, завжди знаходилися в зоні вільного доступу. Якщо мова йде про лежачого хворого, потрібно розташувати ліки на тумбочці таким чином, щоб людина могла самостійно до них дотягнутися, без зайвих зусиль.
Рідкі лікарські засоби (настойки, розчини, мікстури, відвари, суспензії) дозуються за допомогою звичайної столової ложки, обсяг якої становить 15 мл. Краплі, спиртові настоянки дозують, використовуючи стерильну піпетку. Препарати, що випускаються у таблетованій формі, приймаються переважно цілком без попереднього подрібнення. Але слід враховувати, що є таблетки, призначені для розсмоктування. Їх не ковтають, а кладуть під язик.
Призначаючи людині будь-який медикаментозний препарат, медичний фахівець обов’язково повинен надати йому повну інформацію про властивості та особливості даного лікарського засобу, розповісти про те, як приймати медикамент, у якому дозуванні та чим запивати.
Нерідко зустрічаються ситуації, коли в силу певних причин хворі припиняють приймати прописані препарати, що негативно позначається на їх фізичному стані. В даному випадку завдання фахівця полягає в тому, щоб делікатно переконати пацієнта завершити терапевтичний курс.
Часто причина відмови від медикаментозного лікування носить психологічний характер. Пацієнт не хоче приймати ліки, оскільки вони на підсвідомому рівні нагадують йому про важке захворювання. У таких ситуаціях медичний персонал повинен проявити особливу тактовність, м’яко пояснивши хворому, наскільки важливо регулярно приймати медикаменти і дотримуватися лікарських призначень.
Співробітники центру «Медсестра» пропонують свою допомогу в наданні таких послуг, як гігієнічний догляд за лежачими хворими та контроль за правильним, своєчасним прийомом медикаментозних препаратів.