Екстрена допомога при гіпоглікемічній комі

Екстрена допомога при гіпоглікемічній комі

Незважаючи на те, що цукровий діабет є захворюванням, що супроводжується підвищеними показниками глюкози в крові, багато пацієнтів можуть зіткнутися з таким патологічним станом, як гіпоглікемія. Різке зниження рівня цукру може спровокувати введення інсуліну, прийом гіпоглікемічних препаратів, нерегулярне харчування, надмірні фізичні навантаження. Гіпоглікемічна кома – небезпечний стан, що вимагає своєчасної професійної допомоги, отримати яку можна звернувшись до медичного центру «Медсестра».

Ознаки гіпоглікемії

Гіпоглікемія розвивається при зниженні показників рівня глюкози в крові до 3,5 ммоль / л і нижче. Для цього стану характерні:

  • напади запаморочення;
  • прискорене серцебиття (тахікардія);
  • надмірно інтенсивне потовиділення;
  • тремор;
  • головні болі;
  • порушення зорової функції;
  • яскраво-виражене відчуття голоду;
  • загальна слабкість, нездужання;
  • безпричинна тривожність, дратівливість, психоемоційна нестабільність:
  • панічні атаки.

Якщо не надати пацієнту своєчасну допомогу, рівень глюкози буде й далі падати, що спричинить за собою такі симптоми, як судомний синдром, кошмари, несвідоме, відбіркового стан. Проблема полягає в тому, що люди, які страждають на цукровий діабет протягом багатьох років, можуть не помічати перших ознак гіпоглікемії, що загрожує небезпечними наслідками.

Екстрене тестування і правило 15 на 15

При появі характерних симптомів гіпоглікемії рекомендується провести екстрену діагностику за допомогою спеціального тесту на визначення рівня цукру в крові. Незважаючи на те, що 3,5 ммоль / л вважається низьким показником, роль відіграють не цифри, а те, як себе почуває хворий. При наявності важкого стану рекомендується застосувати на практиці методику під назвою «правило 15 на 15».

Суть полягає в тому, що пацієнтові потрібно термінове введення в організм глюкози (3-4 таблетки) або ж вуглеводів (у кількості 15 г). Протягом 15 хвилин стан пацієнта стабілізується, після чого йому необхідно прийняти їжу. Якщо ж рівень цукру і раніше залишається низьким, потрібно вжити ще одну порцію вуглеводів (15 г).

Як усунути набряк?
Набряки є досить поширеним явищем, яке можуть проявлятися при ряді захворювань, під час вагітності або як результат травматичних ушкоджень ...
читати

Що робити при гіпоглікемічній комі?

Стрімкий розвиток гіпоглікемії призводить до втрати свідомості та розвитку коми. Для надання потерпілому першої долікарської допомоги необхідно:

  1. Провести екстрену активацію.
  2. Перевірити наявність дихання і при необхідності провести реанімаційні заходи (зробити штучне дихання).
  3. Покласти під язик хворого, що перебуває в свідомості, трохи цукру або напоїти його рідинами з підвищеним вмістом глюкози (соками, солодким чаєм, газованої води). Таким чином, можна запобігти подальшому розвитку і прогресування коми.
  4. Покласти пацієнта на бік.
  5. Забезпечити хворому тепло і доступ достатньої кількості свіжого повітря.

Після надання заходів екстреної допомоги необхідно обов’язково звернутися до лікаря.

Глюкагон при гіпоглікемічній комі

При наявності судомного синдрому, порушення дихальної функції пацієнтові вимагають негайного втручання лікаря. До приїзду лікарів можна ввести глюкагон, який необхідно мати при собі кожній людині з діагностованим діабетом.

Введення гормону-глюкагону активізує продукування глюкози печінкою та підвищує її показники в крові. Оскільки речовина може спровокувати напади блювоти, з метою безпеки пацієнта слід покласти на бік і повернути його голову в сторону, щоб уникнути задухи.

У чому небезпека?

Гіпоглікемічна кома може спричинити за собою вкрай несприятливі наслідки:

  • травматичні ушкодження;
  • автомобільні аварії;
  • важкий коматозний стан;
  • загибель пацієнта.

Тому вкрай важливо заздалегідь подбати про профілактику даного патологічного стану. Лікар підкаже, що потрібно зробити для відомості ризиків розвитку гіпоглікемічної коми до мінімальних показників. Профілактичні заходи включають в себе регулярний прийом інсуліну, дотримання режиму харчування, помірні фізнагрузки.

Особам, які входять до групи підвищеного ризику, рекомендується завжди мати при собі специфічні пристрої, постійно відстежують показники цукру в крові та сигналізують про їх зниження. Крім того, бажано носити медичні браслети, що містять контактні телефонні номери, інформацію про діагноз особи та прийнятих ним препаратах.

Таким чином, можна отримати необхідну допомогу, навіть якщо напад гіпоглікемії стався на вулиці й поруч з пацієнтом не виявилося нікого з його знайомих. При тяжких симптомах коми потрібно негайно звернутися до фахівців, зателефонувавши в медичний центр «Медсестра», оскільки даний стан може нести потенційну загрозу життю хворого.

4.6/5 - (236 votes)