Саме отрута робить укуси бджіл чи ос настільки болючим. Людина яку ужалили комахи, повинна знати, як швидко і оперативно дістати жало, не допустивши потрапляння вмісту мішечка з отрутою під шкірні покриви.
Способи вилучення жала
Для того щоб дістати жало зі шкіри, можна скористатися одним з таких способів:
- Витягти жало, зробивши це в найкоротші терміни з моменту укусу, щоб отрута не встиг потрапити в кровотік. Витягуючи жало, слід проявити обережність, уникаючи тиск на мішечок, розташовані в його кінці.
- Вишкребти жало. Для цього необхідно трохи пошкребти шкіру в місці укусу уздовж жала, поки воно не вийде на поверхню. Потім його краєчок слід підчепити тонким предметом і витягнути, не пошкодивши мішечок з отрутою. Для цих цілей можна скористатися зворотною стороною ножа (попередньо необхідно переконатися в тому, що людина сидить не рухаючись, щоб уникнути можливого поранення). Підійде для вилучення і краєчок кредитної картки, пластикових документів.
- Дістати жало можна, вхопившись за його край пінцетом, манікюрними ножицями або нігтями, після чого повільно і плавно витягти. Рекомендується уникати різких рухів, оскільки, якщо жало зламається, то дістати з-під шкіри його фрагмент буде вельми проблематичним завданням.
Іноді після укусу виявити застрягле жало не вдається. В таких ситуаціях не слід панікувати, оскільки деякі комахи (наприклад, шершні або оси), жало у своїй жертві не залишають.
Обробка укусу
Після того, як жало буде вилучено, місце укусу необхідно належним чином обробити:
- Промити місце укусу, використовуючи для цих цілей мило і чисту воду. Таким чином, можна значно знизити ймовірність бактеріального зараження або інфікування. Уражену частину тіла слід трохи потримати під проточною холодною водою, потім обробити милом і змити піну.
- Холодний компрес – полегшить біль і зменшить набряклість в області укусу. Шматочок льоду слід звернути в тканину і прикласти до травмованого місця від 10 до 15 хвилин. Потім рекомендується зробити перерву і провести процедуру ще раз. Якщо під рукою не виявилося льоду, то підійде пакетик з морожених овочами і будь-який інший холодний предмет.
- Знеболюючі препарати дозволять усунути больовий синдром. Якщо мова йде про дитину, вагітній жінці, то вибір ліки краще довірити фахівцеві. При укусах комах можна використовувати такі медикаменти:
- Ібупрофен.
- Парацетамол.
Приймати знеболюючі слід, відповідно до доданої до препарату інструкції!
4. Зовнішні лікарські засоби, представлені у вигляді спрею або мазі, дозволять впоратися набряком, почервонінням, свербінням шкіри.
У більшості випадків місце укусу спочатку болить, а потім починає сильно свербіти. Усунути неприємні симптоми допоможуть такі препарати, призначені для зовнішнього застосування:
- Орінол Плюс.
- Мазь гідрокортизону.
- Псило-бальзам.
- Лосьйон «каламін».
Засоби наносяться на попередньо очищені шкірні покриви, згідно з інструкцією.
5. Профілактика анафілактичного шоку. Шоковим станам після укусу комах особливо схильні люди, які мають підвищену схильність до алергічних реакцій. Таким пацієнтам слід тримати під рукою автоін’ектор адреналіну і користуватися ним відповідно до інструкції.
До характерних ознак наближається анафілактичного шоку прийнято відносити наступне:
- Почервоніння і гіперемія шкірних покривів.
- Алергічні висипання по типу кропив’янки.
- Набряк язика і гортані.
- Утруднення дихальної функції.
- Хворобливі, дискомфортні відчуття, локалізовані в області живота.
- Запаморочення.
- Нудота і напади блювоти.
- Утруднення ковтальної функції.
- Набряк верхніх і нижніх кінцівок, губ, очей.
При подібній симптоматиці слід негайно викликати бригаду швидкої допомоги.
Додаткові рекомендації
При необхідності введення автоін’єктора адреналіну робити ін’єкцію краще внутрішньом’язово в сідничну область.
Алергічні реакції на укус завжди небезпечні і можуть мати непередбачувані наслідки, тому навіть зробивши укол, необхідно якомога швидше звернутися за професійною консультацією і медичною допомогою.