Інсульт – заходи першої допомоги

Інсульт - заходи першої допомоги

Інсульт – порушення процесів мозкового кровообігу, що протікає у гострій формі. Дана патологія одна з найбільш поширених причин раптової смерті пацієнта або ж розвитку інвалідності. При підозрі на інсульт необхідно невідкладно звертатися до фахівців, зателефонувавши в центр «Медсестра», а до приїзду лікарів надати потерпілому грамотну першу допомогу.

Як виникає інсульт?

Інсульт виникає на тлі перекриття просвіту стінок мозкових судин тромбом або їх розриву. Розрізняють 2 види інсульту:

 1. Ішемічний – виникає внаслідок повного перекриття кровоносної судини тромбом.
 2. Геморагічний – супроводжується утворенням гематоми, розривом стінки мозкової артерії, відповідальної за кровопостачання певної ділянки головного мозку.

Небезпека інсульту полягає в тому, що процеси кровообігу порушуються, приводячи до загибелі мозкових клітинних структур. Стан хворого стрімко погіршується, тому, чим раніше буде надана професійна медична допомога, тим вище шанси уникнути розвитку вкрай небажаних ускладнень!

Причини виникнення

Спровокувати розвиток інсульту здатні такі чинники:

 • генетична схильність;
 • тендітні, ослаблені кровоносні судини;
 • наявність атеросклеротичних бляшок;
 • підвищені показники холестерину в крові;
 • аритмія;
 • гіпертонічна хвороба.

Тютюнопаління, надлишок ваги також підвищують ризики розвитку інсультного стану. На жаль, від цієї патології не застрахований ніхто. До групи підвищеного ризику входять пацієнти у віковій категорії старше 45-55 років.

Однак все частіше в медичній практиці фіксуються випадки інсульту у молодих людей, які не досягли і 30-річного віку. Ситуація ускладнюється тим, що, чим людина молодша, тим менш яскраво проявляється симптоматика. У результаті пацієнт довгий час може залишатися без необхідної допомоги, що ускладнює подальше лікування і призводить до вкрай сумних наслідків.

Як допомогти при непритомності?
Причини непритомності можуть бути різними, але в будь-якому випадку людині необхідно надати грамотну та своєчасну допомогу ...
читати

Перші ознаки інсульта

Інсульт характеризується швидким і стрімким розвитком. Несподівано у людини проявляються:

 • сильні головні болі;
 • порушення координації рухів;
 • зміна ходи;
 • одностороннє оніміння мускулатури обличчя, верхніх і нижніх кінцівок;
 • спотворення рис обличчя;
 • расфокусований погляд;
 • порушення мови.

У пацієнта виникають складнощі з концентрацією уваги, йому складно висловити свої думки словами.

Експрес-тест на інсульт

При підозрі на інсульт потрібно попросити пацієнта виконати наступні дії:

 1. Одночасно підняти вгору праву та ліву руки. При інсульті людина не зможе впоратися з цим завданням через те, що одна сторона його тіла працює гірше іншого.
 2. Посміхнутися. При інсульті замість усмішки на обличчі з’являється викривлена ​​посмішка, оскільки м’язові групи однієї частини особи працюють значно гірша за іншу.
 3. Попросити відповісти на питання. Обов’язково потрібно заговорити з людиною. Питання може бути будь-яким, наприклад, про те, як звуть пацієнта або в якому місті він живе. При інсультному стані мовна функція людини настільки порушується, що він не може чітко вимовити навіть одне слово, а тим більше зв’язати їх в логічний ряд.

При виявленні хоча б одного з перерахованих вище ознак необхідно терміново звертатися за допомогою до лікарів. У крайньому випадку можна доставити хворого в найближчу клініку самостійно, проте краще забезпечити потерпілому спокій, запросивши фахівців центру «Медсестра» додому.

Заходи першої допомоги

До приїзду медиків пацієнту необхідно надати грамотну допомогу:

 1. Відчиніть двері, забезпечивши доступ свіжого повітря.
 2. Розстебнути ґудзики на одязі, зняти ремені, краватки.
 3. Укласти в ліжко, трохи піднявши голову.
 4. Покласти під язик гліцин в кількості 10 таблеток. Дуже важливо не сплутати цей препарат з нітрогліцерином, категорично заборонених при інсульті.
 5. Заміряти кров’яний тиск. При підвищених показниках дати гіпотензивний засіб. При відсутності необхідних ліків опустити нижні кінцівки потерпілого в ємність, наповнену гарячою водою.
 6. При нападах блювоти необхідно повернути голову в бік, щоб уникнути попадання блювотних мас в область дихальних шляхів. Після повторно дати Гліцин і препарат для зниження кров’яного тиску.

Якщо після проведення перерахованих вище заходів стан пацієнта покращився, на жаль, це не означає, що інсульту вдалося уникнути. Подібні зміни типові для тих випадків, коли мозковий посудину перекривається або розривається в повному обсязі, а лише частково. При цьому різке погіршення стану і повернення характерних симптомів може статися в будь-який момент. Тому виклик лікаря і госпіталізація обов’язкові.

4.3/5 - (491 votes)