Перша допомога при нападі епілепсії

Перша допомога при нападі епілепсії

Епілепсія – захворювання головного мозку, що протікає в хронічній формі та супроводжується епілептичними припадками. Дуже важливо знати, як допомогти пацієнтові під час нападу й правильно за ним доглядати. Професійну допомогу по догляду за хворими-епілептиками пропонують співробітники центру «Медсестра».

Як проявляється епілептичний напад?

Епілептичний припадок проходить в 2 стадії. Спочатку під час нападу потерпілий несподівано падає, його м’язи напружуються, а тіло здригається судомами. Очі-скляніють або закочуються. Дихання стає прискореним і поверхневим. Тривалість першої фази становить близько 5 хвилин.

Після цього починається друга фаза, при якій м’язові групи всього тіла пацієнта розслаблюються. Можливо мимовільне сечовипускання. Через 5-10 хвилин хворий повністю повертається у свідомий стан.

Як допомогти при епілептичному припадку?

Під час епілептичного нападу головне завдання полягає в тому, щоб мінімізувати можливі ризики для здоров’я пацієнта до мінімальних показників:

  1. Постаратися пом’якшити падіння хворого, підхопити його.
  2. Зафіксувати час початку нападу, подивившись на годинник.
  3. Прибрати в сторону гарячі, гострі, тверді предмети, про які людина, що знаходиться в стані епілептичного нападу, може випадково травмуватися.
  4. При наявності такого симптому, як слинотеча, повернути голову пацієнта в бік, щоб уникнути попадання слини в область дихальних шляхів.
  5. Прокласти між зубами пацієнта шматочок тканини. Таким чином, можна уникнути пошкодження зубного ряду.
  6. Максимально зафіксувати голову потерпілого, трохи піднявши її, поклавши на подушку або щось м’яке. Якщо напад стався на вулиці, рекомендується покласти голову хворого на коліна, м’яко підтримуючи її. Замість подушки можна використовувати светр, хустки, куртки та інші підручні предмети.
  7. Поки пацієнт знаходиться в нестямі, необхідно тримати його голову поверненою в бік. Таким чином, вдасться попередити «западання» мови, людина не захлинеться власною слиною або ж блювотними масами.
  8. Після закінчення судомного нападу людина все ще знаходиться в напівнепритомному стані. Тому необхідно м’яко утримувати його та не давати вставати протягом деякого часу (не менше 5 хвилин).
  9. Коли пацієнт прийде в себе, необхідно переконатися, що він перебуває в свідомому стані. Для цього рекомендується поставити хворому декілька простих питань (наприклад, запитати його ім’я або який сьогодні день тижня).

Дотримання перерахованих вище правил значно забезпечить пацієнта від несприятливих наслідків під час епілептичного нападу. Справа в тому, що сам по собі напад не несе прямої загрози здоров’ю пацієнта. Ускладнення можливі при падінні, ударах головою.

Як допомогти при нападі бронхіальної астми?
Приступ бронхіальної астми - небезпечний стан, що супроводжується задухою, ззтрудненням дихальної функції ...
читати

Заборонені дії при нападі епілепсії

Під час нападу епілепсії, намагаючись допомогти пацієнтові, категорично заборонено:

  1. Тримати людину силою, коли він знаходиться в несвідомому стані. Під час нападу пацієнт не відчуває болю і може травмуватися.
  2. Робити штучне дихання.
  3. Намагатися розтиснути зімкнуті щелепи хворого. Такі дії можуть призвести до пошкодження слизових ротових оболонок або ж зубної емалі. Для надання допомоги потрібно просто повернути голову потерпілого трохи в сторону.
  4. Робити непрямий масаж серця.
  5. Намагатися пересунути людину під час нападу, оскільки це може стати причиною травмування. Винятком є ​​ситуація, коли напад стався в місці, що несе загрозу життю хворого (в воді, на проїжджій частині, скелястій місцевості).
  6. Давати хворому будь-які медикаментозні препарати.

Перераховані вище помилки є найбільш поширеними, які не можна допускати.

Коли необхідна лікарська допомога?

Професійна допомога медиків при епілептичний припадок потрібно в ситуаціях, які несуть загрозу життю і здоров’ю хворого:

  1. Приступ стався вперше.
  2. При падінні сильно травмована голова.
  3. Спостерігається гарячковий стан.
  4. Тривалість нападу складає більше 7 хвилин.
  5. Після завершення судомного нападу хворий не приходить до тями протягом півгодини.
  6. Затруднена дихальна функція.
  7. Повторний епілептичний напад, що виник через годину з моменту завершення першого.
  8. Існує ймовірність того, що трапився напад не був епілептичний.
  9. Порушення координації рухів, мовної функції.

Консультація фахівця необхідна, якщо напад стався з дитиною або вагітною жінкою. Кваліфіковану допомогу при епілепсії можна отримати, звернувшись до медичного центру «Медсестра».

4.5/5 - (313 votes)
Дякуємо за заявку!
Ми зв’яжемось з вами найближчим часом