Шкірні покриви виконують безліч важливих функцій. Вони захищають, нормалізують показники температури тіла, відповідають за процеси потовиділення. Разом з потом із організму людини виводяться калій, натрій, сечовина, надлишкова рідина. Однак при випаровуванні поту утворюються речовини, руйнівно впливають на шкірні покриви і ведуть до утворення пролежнів. З цієї причини важливо стежити за гігієною, чистотою і сухістю шкіри.
Пацієнтам, які страждають лихоманкою, лежачим хворим, необхідно регулярно міняти натільну та постільну білизну, обробляти шкірні покриви за допомогою дезінфікуючих серветок або розчинів, антисептиків, сухих рушників. Особливу увагу слід приділяти паховій зоні, області пахових западин. При нерухомості пацієнтів слід підмивати після кожної дефекації або ж сечовипускання з метою попередження розвитку процесів запального характеру.
Що таке пролежні?
Під пролежнями, або декубітальною гангреною (лат. Decubitus), мається на увазі некротичне ураження (відмирання) м’яких тканинних структур, а саме шкірних покривів із залученням до патологічного процесу підшкірної клітковини, стінок кровоносних судин або порожнистих органів.
Причина утворення пролежнів полягає у процесах ішемічного характеру, зумовлених тривалим тиском на м’які тканини. У більшості випадків пролежні утворюються в області ліктів, лопаток, поперекового відділу та п’ят.
Характерні симптоми
Першими ознаками, що свідчать про утворення пролежнів, є почервоніння, гіперемія і болючість певних ділянок шкіри. У міру прогресування патологічного процесу порушується кровообіг, злущується поверхневий епідермальний шар, формуються бульбашки, заповнені рідким вмістом. В особливо складних, запущених клінічних випадках уражаються окістя, зв’язки, сухожилля, м’язові тканини структури.
На шкірі пацієнта утворюються глибокі виразкові та ерозивні ураження, іноді оголюють кістку. Людина відчуває сильні болі. Однак основна небезпека пролежнів полягає в тому, що через пошкоджені шкірні покриви з легкістю проникають різні хвороботворні збудники. В результаті життєдіяльності патогенів розвиваються процеси інфекційного, запального характеру, нагноєннями та зараженням крові. Відсутність своєчасно вжитих заходів може стати причиною загибелі хворого.
Лікування пролежнів
При утворенні пролежнів уражені ділянки шкіри рекомендується регулярно обробляти камфорним розчином, не рідше 2 разів протягом доби. Хороший терапевтичний ефект дає опромінення кварцовою лампою. Перед відходом до сну уражені ділянки на тілі слід обробити розчином калію перманганату та накласти пов’язку з загоюючим засобом (лінімент синтоміцину, маззю Вишневського).
Профілактичні заходи
Для того, щоб попередити утворення пролежнів у лежачих хворих, варто чітко виконувати рекомендації фахівців:
- Змінювати положення пацієнта не рідше, ніж 1 раз на протязі 1,5-2 годин.
- Використовувати спеціальні підкладні кола, що зменшують ступінь тиску на шкіру.
- Регулярно обробляти шкірні покриви хворого дезінфікуючими, антисептичними розчинами.
- Проводити своєчасні гігієнічні процедури, вмиваючи та підмиваючи пацієнта.
- Використовувати судна та мочеприйомники, що дозволяють уникнути попадання і агресивного впливу сечі на шкірні покриви людини.
Лікування і профілактика пролежнів – завдання, що вимагає часу, систематичності та певних навичок. Тому краще довірити догляд за хворою людиною професіоналам, звернувшись до досвідчених співробітників центру «Медсестра».