Отруєння чадним газом (CO) – небезпечне для життя патологічний стан, що виникає на тлі вдихання окису кисню. Утворюється з’єднання при згорянні речовин органічного характеру, палива в умовах нестачі повітря (під час пожеж, неполадок із автомобілем або обладнанням на виробничих підприємствах, стихійних лих). Потрапляючи в легені, чадний газ проникає в кров, вступаючи до реакції з гемоглобіном, що тягне за собою кисневе голодування тканин. Відсутність своєчасної допомоги може призвести до смертельного результату. Тому важливо знати, як діяти в подібних випадках.
Симптоми отруєння чадним газом
Першими ознаками отруєння чадним газом є слабкість, сонливість, занепад сил. Пацієнта хилить в сон, що особливо небезпечно для нього. У міру збільшення надходить в легені CO виникає гіпоксія клітин мозку. Також виникають:
- головні болі;
- наростаюче відчуття слабкості;
- нудота і напади блювоти;
- порушення рухової активності;
- тахікардія (прискорене серцебиття);
- порушення серцевого ритму (аритмія).
Тривале вдихання чадного газу призводить до розвитку серцевої недостатності, набряку легенів і головного мозку, судомний синдром, інсульту, інфаркту й навіть загибелі хворого.
Як допомогти людині при отруєнні чадним газом?
При отруєнні чадним газом необхідно виконати наступні дії:
- Винести пацієнта з приміщення на свіже повітря.
- При наявності можливості використовувати кисневу подушку або ж протигаз.
- Розтерти верхні та нижні кінцівки людини (при знижених показниках температури тіла).
- Зняти з пацієнта обтягуючий одяг, розстебнути верхні гудзики, це полегшить і відновить дихальну функцію.
- Очистити дихальні шляхи потерпілого від блювотних мас і слизу (при наявності такої необхідності).
- Покласти пацієнта на бік, трохи повернувши в бік його голову, щоб запобігти можливому западання язика.
- Піднести до носа потерпілого ватний тампон, оброблений в нашатирному спирті.
При важкому стані буде потрібно проведення екстрених реанімаційних заходів, таких як штучне дихання і непрямий масаж серця.
В обов’язковому порядку потрібно звернутися за допомогою до фахівців, навіть якщо пацієнт прийшов до тями і його стан на перший погляд здається задовільним. При відсутності кваліфікованої медичної допомоги висока ймовірність розвитку вкрай небезпечних ускладнень і приєднання супутніх захворювань.
Як проходить лікування отруєння чадним газом?
Чадний газ викликає сильну інтоксикацію організму людини. З цієї причини лікування повинно носити комплексний характер і обов’язково проходити в умовах госпіталізації під цілодобовим наглядом досвідчених, кваліфікованих фахівців.
Спочатку під час вступу пацієнта в центр проводиться киснева терапія, що представляє собою штучну подачу кисневої суміші в організм. Далі слідує курс детоксикації. За допомогою постановки крапельниць, введення спеціальних розчинів, медикаментозних препаратів організм і кров потерпілого очищаються від залишків нафтопродуктів і продуктів його розпаду, шлаків, токсичних речовин.
Симптоматичне лікування отруєння чадним газом передбачає застосування протисудомних препаратів, імуномодуляторів, вітамінно-мінеральних комплексів, медикаментів, дія яких спрямована на підтримку серцевої діяльності.
Усі лікарські засоби призначаються виключно лікарем в індивідуальному порядку. Фахівець також визначає оптимальну добову дозу препаратів і тривалість терапевтичного курсу з урахуванням всіх особливостей конкретного клінічного випадку.
Як уникнути отруєння чадним газом?
Попередити отруєння чадним газом дозволить дотримання простих правил:
- Регулярно прочищати димохід.
- Відмовитися від використання поламаних електроприладів, камінів, печей і газових плит.
- Регулярно перевіряти стан вентиляційної системи.
- Утримуватися від сну в автомобілі, особливо при наявності включеного двигуна.
- Як можна менше часу проводити поруч з автомобільними трасами.
- Вимикати автомобільний двигун при тривалому знаходженні в гаражі або ж тунелі.
- Регулярно провітрювати приміщення.
- При появі підозри на отруєння чадним газом негайно залишити приміщення, вийти на свіже повітря.
- При прояві таких симптомів, як сонливість, слабкість, запаморочення терміново звертатися за допомогою і зробити все можливе, щоб не заснути.
Професійну медичну допомогу потерпілому при отруєнні CO нададуть співробітники центру «Медсестра».