Закапування крапель у ніс, очі, вушні раковини – поширена процедура, яка може бути показана як в лікувальних, так і профілактичних цілях. Незважаючи на простоту, закапування вимагає професійних навичок і дотримання певного алгоритму дій, особливо якщо мова йде про маленьку дитину або важко хворого, лежачого пацієнта.
Правила закапування крапель у ніс
Дана процедура показана при ринітах, запальних ураженнях слизових носових оболонок. Протипоказано використовувати краплі в наступних випадках:
- травматичні ушкодження носових слизових;
- кровотечі з носа.
Перед проведенням процедури необхідно підготувати все, що знадобиться для закапування, вимити руки, одягти стерильні рукавички, пояснити пацієнтові хід дій.
Далі потрібно буде посадити хворого, трохи закинувши його голову, і акуратно прочистити носові ходи за допомогою стерильних сухих ватних тампонів. Перед цим слід зафіксувати голову пацієнта, поклавши один палець на його лоб, а решта на область тімені та потилиці. Для очищення кожної ніздрі потрібно окремий ватний диск.
На наступному етапі потрібно обережно повернути голову хворого в сторону, зафіксувавши її в одному положенні великим пальцем, і трохи підняти кінчик носа. За допомогою піпетки, ввести в кожну ніздрю по 2-3 краплі лікарського засобу.
Під час процедури дуже важливо не вводити піпетку занадто глибоко та намагатися не торкатися нею до слизистих оболонок, щоб не травмувати їх. Після цього потрібно злегка притиснути носове крило до перегородки і трохи помасажувати. Масляні каплі рекомендується закапувати, уклавши хворого на спину і злегка закинувши його голову.
Догляд за очима і правила введення очних крапель
Очні краплі використовуються з діагностичними або ж терапевтичними цілями. Показаннями до процедури служать захворювання офтальмологічного характеру, запальні процеси, необхідність дослідження області очного дна.
У першу чергу рекомендується підготувати все необхідне для закапування, ретельно вимити руки, надати пацієнтові зручне положення (сидяче або ж лежаче). Далі слід набрати в піпетку необхідну кількість лікарського засобу, відкинути голову пацієнта назад і попросити його підняти погляд вгору.
На наступному етапі притиснути ватний тампон до шкіри і трохи потягнути вниз нижню повіку. Потім ввести краплі до області кон’юнктивальної складки (ближче до внутрішнього куточка зорового органу). Після цього слід попросити хворого зімкнути повіки та обережно чистою серветкою або ж ватним тампоном видалити краплі, що залишилися.
При офтальмологічних захворюваннях, що супроводжуються виділеннями з очей, перед закапуванням необхідно очистити зорові органи. Для цих цілей стерильні ватні тампони слід обробити в антисептичному розчині (наприклад, фурациліну), а потім з їх допомогою акуратно промити очі пацієнта, просуваючись у напрямку від зовнішнього куточка до внутрішнього.
Як правильно закапати вуха?
Закапування вух – терапевтична процедура, показана при ряді отоларінгологічних захворювань, наявності сірчаних пробок, процесах запального характеру. Протипоказано використовувати краплі при травматичних ушкодженнях області середнього вуха. Перед проведенням маніпуляції необхідно ретельно вимити руки, підігріти лікарський засіб до температури, що відповідає температурі тіла людини, і пояснити хворому, як буде проходити процедура.
Далі пацієнта потрібно укласти на бік хворим вухом догори. На наступному етапі слід взяти у праву руку стерильну піпетку, набрати в неї необхідне дозування медикаменту, а лівою рукою трохи відтягнути вушну раковину хворого назад і догори. Потім треба ввести по 2-3 краплі лікарського засобу в кожен слуховий прохід. На завершення процедури слід попросити хворого полежати на боці протягом 10-15 хвилин, щоб ліки не витекли з вушної раковини.
Закапування очей, вух і носа – прості медичні маніпуляції. Однак, якщо мова йде про малюка та людину з важкими захворюваннями, краще довірити цю задачу професіоналам, звернувшись до спеціалізованого центру «Медсестра».