Гормональні порушення – одна з найпоширеніших проблем з ендокринною системою людини. З подібними збоями можуть стикатися і чоловіки, і жінки. Більш того, навіть діти не застраховані від подібного дисбалансу.
Загальні причини гормональних розладів
Загальні провокуючі фактори, вплив яких не пов’язаний з гендерною приналежністю людини:
-
хронічні стреси, при яких відбувається поступова зміна структури нервових тканин і порушення діяльності ендокринної системи;
-
неправильне харчування;
-
зайва вага;
-
шкідливі звички;
-
гіподинамія;
-
несприятлива спадковість;
-
цукровий діабет;
-
інфекції, що передаються статевим шляхом;
-
період статевого дозрівання у дівчаток і хлопчиків;
-
ниркові і печінкові патології;
-
негативний вплив екології.
Дорослі повинні враховувати, що ці ж чинники можуть спровокувати порушення гормонального профілю і в дитячому організмі. А це може вкрай негативно вплинути на здоров’я дитини і її розвиток в подальшому.
Гормональні розлади у жінок
Жіночий організм більше схильний до негативного впливу негативних зовнішніх і внутрішніх факторів. При цьому гормональний фон настільки крихкий, що на нього може вплинути навіть, на перший погляд, незначна деталь. Але серйозний дисбаланс спровокувати здатні найчастіше такі чинники:
-
Клімакс. Наступ менопаузи супроводжується скороченням вироблення естрогену і прогестерону.
-
Вагітність і післяпологовий період. В цьому випадку організм, навпаки, посилено виробляє гормони, щоб плід міг повноцінно розвиватися. А після пологів ще потрібен час, щоб ендокринна система повернулася до колишнього режиму роботи.
-
Гормонотерапія. Системні гормональні препарати або передозування місцевими медикаментами може порушити баланс біологічно активних речовин. Перш за все, це стосується контрацептивів, які приймають багато жінок.
-
Аборти або операції в області репродуктивних органів. Будь-які хірургічні втручання в статеву систему жінки здатні на час порушити гормональний баланс.
Ендометріоз, миоматоз, оофорит та інші гінекологічні захворювання також є причиною розладу синтезу гормонів.
Гормональний збій у чоловіків: найчастіші причини
Головна ознака порушення синтезу біологічно активних речовин в чоловічому організмі – проблеми з потенцією. Такий стан негативно відображається і на психоемоційному стані пацієнта. Якщо довгий час ігнорувати подібні відхилення, підвищується ризик розвитку психічних і серцево-судинних хвороб.
Причини гормонального розладу у чоловіків:
-
Поразка яєчок. Травми або запальні процеси в області яєчок – часта причина зниження вироблення тестостерону.
-
Загальна інтоксикація організму. Неважливо, яка етіологія отруєння, але воно може призводити до посиленого вироблення естрогену з тестостерону. Переважання в чоловічому організмі жіночого статевого гормону супроводжується цілою низкою симптомів.
-
Похилий вік. Після 50 років в організмі чоловіка знижується вироблення андрогенів. Цей процес пов’язаний з біологічним процесом старіння, і запобігти або зупинити його складно.
Наявність хронічних захворювань теж може вплинути на гормональний фон у чоловіків. Ситуація не завжди може самостійно нормалізуватися, тому важливо вчасно звернутися за допомогою до лікаря. Діагностикою та лікуванням гормональних розладів займається лікар-ендокринолог. Але жінки можуть звернутися за допомогою до свого гінеколога, а чоловіки – до андролога.