При раптовому сильному пораненні важливо вміти надати собі та оточуючим першу медичну допомогу. Правильна обробка поверхні рани допоможе уникнути великої кровотечі, інфікування та інших, вкрай несприятливих наслідків.
Усі дії виконуються поетапно:
- Для початку необхідно знайти шматочок чистої тканини (підійдуть рушники, паперові серветки і т.д.). У крайньому випадку можна використовувати власну руку, попередньо вимивши її або обробивши антисептичним розчином.
- Пошкоджену частину слід повністю закрити чистим предметом і натиснути на неї. При незначному пошкодженні тиснути потрібно протягом 4-5 хвилин. Якщо рана велика, а особливо при пошкодженні артерії або ж вени, час впливу рекомендується збільшити до 10-15 хвилин.
- При сильній кровотечі з рани в області верхньої і нижньої кінцівки необхідно накласти джгут. Для цього потрібно підготувати достатньо довгий шматок тканини, щоб потім обв’язати його навколо рани на рівні між травмованої кінцівкою і серцем. При сильному пошкодженні рекомендується зробити з матеріалу петлю і потім просунути в неї палицю або гілочку. Дане пристосування використовується для того, щоб сильніше затягувати пов’язку на рані, аж до повної зупинки кровотечі.
- Використовувати джгут рекомендується тільки в самих крайніх випадках, коли мова йде про порятунок життя потерпілого. Справа в тому, що неправильне накладення джгута може призвести до вкрай небажаних наслідків, аж до втрати кінцівки.
- У разі розміщення поряд з водним джерелом поранену поверхню слід акуратно промити, але ні в якому разі не варто при цьому терти місце пошкодження.
- Поранену кінцівку необхідно тримати в піднятому положенні, щоб нормалізувати артеріальний тиск і зменшити кровотечу.
- При сильному пораненні, перебуваючи далеко від цивілізації, слід якомога швидше зателефонувати, вийти до шосе, траси або інших громадських місць.
- Бажано викликати бригаду «Швидкої допомоги», а при відсутності можливості зробити це самостійно звернутися з проханням до когось з навколишніх людей.
Поради та рекомендації
Під час подорожей у цілях обережності рекомендується завжди тримати при собі дорожню аптечку, яку можна помістити в автомобіль, прикріпити до велосипеда або скутера. В аптечці повинні бути присутніми наступні предмети: лейкопластир, ватні тампони, еластичний бинт, марля, антисептичний розчин, проспиртовані серветки, хірургічна стрічка, паперові серветки.
Рекомендація, що стосується промивання поверхні рани в умовах дикої природи, дуже суперечлива. При сильному, що рясно кровоточить пошкодженні краще не чіпати рану, особливо якщо в ній немає бруду, будь-яких сторонніх предметів, тим більше використовуючи застояну воду. Справа в тому, що виходить з рани кров стерильна, а при промиванні брудною водою в неї, навпаки, можна занести інфекцію, хвороботворних бактеріальних або паразитарних збудників.
У тому випадку, якщо рана забруднена, її обов’язково необхідно промити. Однак по можливості краще використовувати для цих цілей невелику кількість питної води. Для перев’язки в екстрених умовах можна використовувати такі підручні предмети:
- рукава від одягу;
- старі сорочки;
- обкладинки книг.
Попередження
Будь-яка рана в області обличчя або верхніх кінцівок в обов’язковому порядку повинна бути оглянута лікарем. Аналогічне правило стосується і ран з рваними краями. Швидше за все, при такій травмі потерпілому потрібно накладення швів.
Джгут слід використовувати тільки у критичних ситуаціях, коли мова йде про життя і смерть потерпілого. Якщо можна обійтися без джгута, то краще саме так і вчинити, щоб уникнути пов’язаних з його використанням травматичних пошкоджень і несприятливих ускладнень. Наслідками неправильного накладення джгута можуть стати гангрена, некроз тканин і навіть ампутація кінцівки.
У такому випадку, якщо зупинити кровотечу не вдається протягом 10 хвилин, необхідно викликати «Швидку допомогу», оскільки мова може йти про розрив артерії.