Порушення кислотності шлунка: як визначити – висока вона чи низька, і чим це небезпечно?

Шлунок – орган травного тракту, який необхідний для розщеплення їжі і вилучення з неї найцінніших, корисних речовин. Для цього їм виробляється соляна кислота, без якої вищевказані процеси просто неможливі. Завдяки їй також підтримується кислотно-лужний баланс. У здорової людини кислотність не перевищує рівень в 1,5 – 2,3 одиниць. Відхилення в більшу або меншу сторону позначаються не тільки на травленні, але і на самопочутті.

Причини і симптоми підвищеної кислотності

Підвищена кислотність – це надмірне вироблення соляної кислоти. Є кілька причин такого відхилення:

  1. Неправильне харчування. Вживання великої кількості смаженої або гострої їжі може спровокувати різкий стрибок шлункової кислотності. До подібного наслідку призводить також безладне харчування і звичка їсти перед сном.

  2. Шкідливі звички. Алкоголь і тютюн також здатні змінювати рівень рН у вищу сторону.

  3. Стреси, нервові розлади, психоемоційні порушення. До них призводить брак відпочинку, хронічна втома, систематичне стомлення на роботі чи навчанні.

  4. Гелікобактерна інфекція. Вона провокує розвиток гастриту або виразкової хвороби шлунка.

  5. Гиперсекреція гастрину. Це гормон, коливання концентрації якого можуть мати серйозні наслідки, адже він відповідає за травні процеси в організмі.

  6. Прийом деяких видів препаратів. Наприклад, НПЗП або гормонів. Ці медикаменти дратують шлункову слизову, провокуючи різке підвищення кислотності.

Підвищення кислотності шлунка ніколи не протікає безсимптомно. Розпізнати таке порушення можна за багатьма симптомами, найчастішими з яких є:

  1. Печія. Її вважають найголовнішою ознакою підвищеної шлункової кислотності. Вона проявляється печінням в області стравоходу і кислою відрижкою. З’являється найчастіше після прийому їжі.

  2. Порушення роботи шлунка. В такому випадку хворий скаржиться на дискомфорт, здуття, відчуття розпирання в епігастральній зоні. Паралельно може виникати гірка відрижка або гіркий присмак у роті.

  3. Підвищене газоутворення, метеоризм і запор. Ці симптоми виникають при тривалому перебігу патологічного стану.

Прояв перших ознак підвищеної кислотності шлунка є вагомою підставою для звернення до лікаря.

Причини і симптоми низької кислотності шлунка

Брак соляної кислоти може стати наслідком:

  • шлункових захворювань: гастриту, дуоденіту, гастродуоденіту;

  • вікових змін, що відбуваються в організмі;

  • ендокринних розладів: порушення вироблення гормонів здатне вплинути на все без винятку системи в організмі.

Симптоматика при зниженій шлунковій кислотності схожа з тією, яка характерна для підвищеного вироблення соляної кислоти. В даному випадку пацієнти скаржаться на:

  1. Печію. Вона викликана нездатністю шлунка повноцінно розщепити їжу, внаслідок чого вона може закидати назад в стравохід. Такий процес називається рефлюксом.

  2. Запах гнилі з ротової порожнини. Він може змінюватися кислим присмаком і болісної відрижкою. Симптоми стають більш вираженими відразу після вживання їжі або при тривалому голодуванні.

  3. Підвищене газоутворення, метеоризм, бурчання в животі. Причина появи цих симптомів криється все в тій же нездатності шлунка повноцінно переварити їжу.

Нарешті, при зниженій кислотності шлунка чергуються види розлади стільця. Запори змінюються проносами, а потім навпаки. І так відбувається до тих пір, поки проблема не буде виявлена, а її причини не встановлені. Тільки виняток дії на організм тригерів, що провокують підвищення або зниження кислотності шлунка, є запорукою відновлення здорового і повноцінного процесу травлення.

Rate this post