Як перев’язувати рани для надання першої допомоги

Як перев'язувати рани для надання першої допомоги

Грамотному наданню першої допомоги потерпілому, що має рани, необхідно навчитися, і правильно робити прості перев’язки. Для того, щоб перев’язати рану, знадобиться стерильна тканину, яка дозволить зменшити кровотечу та уникнути можливого інфікування. Спеціальні перев’язувальні матеріали продаються у кожній аптечній мережі, проте зробити перев’язку можна і використовуючи будь-які підручні засоби, що дозволяють зафіксувати пов’язку на рані. Головне, щоб матеріал був чистим.

Обробка поверхні рани

У першу чергу, рану необхідно продезінфікувати, обробивши її фізіологічним розчином. Якщо даного засобу під рукою не виявиться, то можна використовувати для обробки поверхні рани чисту воду і м’яку, що не ворсисту тканину.

Якщо рана кровоточить, то перш ніж робити перев’язку, рекомендується дочекатися зупинки кровотечі, тим більше, що кров досить добре сама очищає і дезінфікує пошкоджену поверхню. Щоб зупинити кровотечу, рану необхідно притиснути. Під руку слід підстелити рушник або серветку, щоб уникнути попадання в поверхню рани мікробів та інфекції.

При можливості, на серветку рекомендується нанести антибактеріальний засіб (мазь, крем або розчин). Таким чином, можна не тільки попередити інфікування, а й запобігти прилипання серветки до рани. Якщо тканина прилипне до поверхні рани, то кровотеча може відкритися знову і навіть посилитися, при знятті пов’язки.

Щоб правильно накласти пов’язку, необхідно скласти шматочок чистої тканини таким чином, щоб він повністю покривав поверхню рани. У тому випадку, якщо планується фіксація бинта за допомогою пластиру, то тканина повинна бути трохи більше розмірів самої рани, з метою уникнення зіткнення шкіри з клейкою поверхнею.

Проводячи дані маніпуляції потрібно діяти акуратно, не торкаючись руками до тієї частини тканини, яка буде накладатися на поверхню рани. Потім необхідно з кожного боку закріпити серветку, використовуючи для цих цілей невеликі шматочки лейкопластиру або ж медичної стрічки. Користуватися монтажною стрічкою для обробки рани не рекомендується, оскільки вона може травмувати шкірні покриви в процесі зняття.

Як допомогти при анафілактичному шоці?
Анафілактичний шок - це небезпечна для життя хворого, швидко прогресуюча алергічна реакція з супутнім зниженням показників артеріального тиску ...
читати

Пошкоджену ділянку, покриту чистою серветкою, необхідно ретельно обмотати зверху бинтом або тканиною. Не варто дуже старатися, оскільки надмірно туга пов’язка може привести до порушення процесів кровообігу, локалізованих в області пошкодженої кінцівки. Зафіксувати пов’язку можна, використовуючи будь-які підручні предмети, наприклад, шпильок, лейкопластиру, скріпок.

Важливо подбати про те, щоб ранова поверхня і пов’язка не намокла. Тому якщо існує ймовірність контактів з рідиною, рекомендується помістити між серветкою і пов’язкою покласти невеликий шматочок поліетиленової плівки.

Додаткові поради та рекомендації

При серйозному пораненні може проявитися набряклість. Для того, щоб цього не сталося, слід зняти з руки потерпілого кільця, годинник, браслети, які можуть порушувати процеси кровообігу в травмованої кінцівки. Також пошкоджену ділянку тіла можна трохи підняти, щоб позбутися від припухлості, і стабілізувати показники кров’яного тиску.

Слід зазначити, що перев’язувати потрібно не кожну рану. Наприклад, при незначних ранових ураженнях, краї яких добре сходяться, а ризики намокання і забруднення відсутні, то можна не вживати ніяких додаткових дій, обмежившись обробкою і дезінфекцією. Якщо краї поверхні рани розходяться, з’єднати їх можна за допомогою лейкопластиру.

Після накладення пов’язки, її слід зняти, як тільки з’явиться така можливість, щоб рана змогла підсохнути і затягнутися.

Попередження

Обробляючи поверхню рани, необхідно уникати будь-яких контактів з кров’ю потерпілого, щоб максимально знизити ризики інфікування. З метою безпеки перед наданням першої допомоги рекомендується надіти на руки латексні рукавички.

4.3/5 - (416 votes)