Гігієнічний догляд за лежачими пацієнтками

Гігієнічний догляд за лежачими пацієнтками

Гігієнічний догляд за лежачими хворими – це найважливіший аспект лікування і профілактики супутніх ускладнень. При цьому важливо враховувати статеву приналежність пацієнта. Догляд за жінками має певні нюанси та особливості.

Правильна подача судна

Подача судна потрібно при позивах у пацієнтки до дефекації або ж сечовипускання. Для того щоб зробити цей процес максимально комфортним для хворої, необхідно дотримуватися наступний алгоритм дій:

  1. Захистити пацієнтку від оточуючих за допомогою ширми.
  2. Підкласти поліетилен або ж клейонку під тазову область.
  3. Промити судно теплою водою, залишивши в ньому трохи рідини.
  4. Підклавши ліву руку під поперековий відділ пацієнтки, допомогти їй підняти таз таким чином, щоб нижні кінцівки виявилися зігнутими в області колінного суглоба.
  5. Використовуючи праву руку, посунути судно під сідничну область пацієнтки так, щоб його отвір розташувалося прямо під промежиною.
  6. Прикрити нижню частину тіла пацієнтки пледом або простирадлом, залишивши її на деякий час на самоті.
  7. Вилити вміст із судна в унітаз і ретельно промити його гарячою водою.
  8. Зробити підмивання пацієнтки, обробити область промежини сухою тканиною і прибрати клейонку.

На завершення процедури судно рекомендується продезінфікувати за допомогою антисептичної розчину.

Підмивання

Підмивання – важлива гігієнічна процедура, яку рекомендується проводити регулярно після кожного сечовипускання або ж акту дефекації. Необхідно діяти обережно та делікатно. У першу чергу потрібно допомогти пацієнтці лягти на спину, трохи розставивши нижні кінцівки та зігнути їх у колінах. Потім простелити клейонку, поставити судно так, щоб воно розташовувалося під сідничної областю пацієнтки.

У праву руку взяти ємкість з водою або дезінфікуючим розчином, а в ліву – чисту серветку. Далі потрібно просто лити рідину на область статевих органів пацієнтки, обробляючи їх серветкою, рухаючись у напрямку зверху-вниз. На завершення процедури потрібно просушити шкіру, слизові оболонки, сідниці і промежину, використовуючи рушник або суху серветку, після чого прибрати клейонку та судно.

Правила догляду за ротовою порожниною

Грамотний, повноцінний догляд за ротовою порожниною людини включає в себе наступні процедури:

  • чистку зубів – у ранковий час і перед відходом до сну;
  • полоскання рота після кожного прийому їжі.

Пацієнтки з важкими патологіями, лежачі хворі потребують особливо ретельного та частого догляду за ротовою порожниною. Обумовлено це тим, що у таких людей в результаті порушення процесів обмінного характеру через слизові оболонки виділяються глюкоза, ртуть, азотисті сполуки. Таким чином зубний наліт у важко хворих людей утворюється значно швидше, а продукти порушення обмінних процесів сприяють поразці слизових рота, прискореного розвитку, розмноженню хвороботворних збудників (бактерій, патогенних бактерій).

Як перев'язувати рани?
Грамотному наданню першої допомоги потерпілому, що має рани, необхідно навчитися, і правильно робити прості перев’язки. ...
читати

Промивання ротової порожнини

Для гігієнічного промивання ротової порожнини у лежачих хворих можна використовувати один із розчинів: питної соди (бікарбонату натрію, 0,5%), фізіологічний (хлориду натрію, 0,9%), перманганату калію (1 до 10000) або перекису водню (0, 6%). Пацієнтці допомагають прийняти сидяче положення. При цьому важливо стежити за тим, щоб голова жінки була трохи нахилена. Це допоможе уникнути потрапляння рідини в область дихальних шляхів.

Далі за допомогою шпателя слід акуратно відтягнути куточок рота та повільно, використовуючи шприц, зробити промивання. У першу чергу обробляється переддень рота, а після – безпосередньо саму порожнину. Якщо у пацієнтки знімні протези, перед маніпуляцією їх потрібно зняти, ретельно промити, продезінфікувати та просушити. Доглядати за зубними протезами слід регулярно та систематично. В іншому випадку зростають ризики розвитку кандидозу, гінгівіту, появи поганого запаху.

При виникненні кандидозу перед відходом жінки до сну протези потрібно знімати, промивати і замочувати в натриєвом розчині. В інших випадках – зберігати їх у сухій, стерильній ємності. Не рекомендується залишати протези в судинах зі звичайною водою, оскільки це сприяє розмноженню грибків та інших хвороботворних збудників.

Зрошення ротової порожнини

Дана процедура проводиться в гігієнічних цілях або якщо хвора скаржиться на відчуття надмірної сухості в роті. Перед початком маніпуляцій необхідно ретельно вимити руки, підготувати потрібні предмети, надіти рукавички. Далі слід дотримуватися такої алгоритм дій:

  1. Наповнити спеціальну ємність (кухоль Есмарха) теплим дезинфікуючим розчином, а потім закріпити її на рівні 1 м над головою пацієнтки.
  2. Повернути голову хворої трохи в сторону (це не дасть захлинутися) і піднести спеціальний лоток до області підборіддя.
  3. За допомогою шпателя обережно відтягнути кут рота, ввести кінчик шприца з розчином до ротової порожнини та промити її.
  4. Відтягуючи по черзі ліву та праву щоку (за допомогою того ж шпателя промити простір, розташоване між ними).

На завершення процедури залишається лише прибрати предмети, які потрібні для її проведення та ретельно вимити руки.

Полоскання порожнини рота

Полоскання рекомендується проводити кожен раз після прийому їжі, використовуючи для цих цілей фізіологічний або содовий розчини. На завершення процедури необхідно обережно протерти язик пацієнта від нальоту. Для цього кінчик язика виймається з рота за допомогою лівої руки, обробляється тампоном із вати з антисептиком, затиснутим у правій руці. Після видалення нальоту мову рекомендується змастити гліцерином.

Протирання зубного ряду та рота

Для правильного виконання даної гігієнічної маніпуляції треба діяти наступним чином:

  1. Одягти стерильні медичні рукавички та підготувати всі необхідні для протирання інструменти.
  2. Обернути язик пацієнтки серветкою (тільки стерильною!) І дуже акуратно потягнути кінчик на себе, вийнявши з ротової порожнини.
  3. Ватяний тампон обробити в засобі з дезинфікуючим ефектом, затиснути пінцетом.
  4. Взяти пінцет із диском у праву долоню, акуратно очистити язик від утворився нальоту.
  5. Відпустити язик.
  6. Взяти свіжий тампон і очистити зубний ряд пацієнтки: спочатку з зовнішнього боку, а потім і з внутрішньої поверхні.

Після цього бажано прополоскати рот пацієнтці та помити руки.

Змазування ротової порожнини

Змазування ротової порожнини – одна з основних гігієнічних процедур, необхідних пацієнткам, які страждають патологіями слизових ротових оболонок, ясен, захворюваннями стоматологічного характеру. Для початку медикаментозний рідкий лікарський засіб у невеликій кількості переливається в стерильну ємність. Далі ватний тампон обробляється у розчині та затискається за допомогою пінцета.

На наступному етапі необхідно відрити рот пацієнтки та за допомогою шпателя притиснути ватний диск з ліками до пошкодженої ділянки ротової порожнини. Якщо місць пошкоджень присутні кілька, то для обробки кожного використовується новий ватний диск із лікарським розчином. Діяти слід максимально обережно, щоб не заподіяти людині біль і дискомфортних відчуттів.

Гігієнічний догляд за лежачими пацієнтками (підмивання, догляд за зубами та ротовою порожниною) – досить складний процес, що вимагає зусиль, часу і спеціальних навичок, якщо вони відсутні можна нанести шкоду хворій. Тому краще всього звертатися за допомогою до професіоналів, які працюють у медичному центрі «Медсестра».

4.8/5 - (503 votes)