Екстрена допомога при анафілактичному шоці

Екстрена допомога при анафілактичному шоці

Анафілактичний шок – це небезпечна для життя хворого, швидко прогресуюча алергічна реакція з супутнім зниженням показників артеріального тиску, аж до гіпотонічного кризу. Важливо знати, як грамотно надати допомогу пацієнтові. Найкраще довірити цю задачу професіоналам, звернувшись до медичного центру «Медсестра».

Особливості надання допомоги при анафілаксії

Надаючи допомогу, важливо знати послідовність дій та назви медикаментів, які застосовуються з метою усунення нападу. Існує ряд лікарських засобів, включених у протишоковий набір, які обов’язково повинні бути не тільки в лікувальних установах, а й домашній аптечці.

Анафілактичний шок у останні роки все частіше став діагностуватися в лікарській практиці. За статистикою, число даних нападів зросла більш ніж на 50%. Таку динаміку фахівці пояснюють появою на ринку продуктів, що мають неорганічне походження і викликають сильну харчову алергію.

МОЗ були складені документи, що описують покроковий інструктаж з надання первинної (догоспітальної) і вторинної допомоги людині з анафілаксією, і включають список ефективних препаратів. Згідно з вимогами МОЗ, аптечки з протишоковими засобами повинні обов’язково мати всі державні медустанови, приватні центри та клініки, процедурні кабінети.

Набір протишокових медикаментів

У комплектацію аптечки включені:

  1. Спирт медичний (1 фл.).
  2. Адреналін в ампульної формі випуску (0,1% -ний, 10 шт.) – вводиться ін’єкційним шляхом внутрішньом’язово. Сприяє нормалізації функціонування серцево-судинної системи.
  3. Бинти / марля стерильні.
  4. Протиалергічні медичні препарати (супрастин, тавегіл) – надають блокуючий вплив на гістамінові рецептори, що провокують появу реакцій алергічного характеру.
  5. Одноразові шприци (по 2 і 10 мл).
  6. Палять (1 шт.).
  7. Стерильна вата.
  8. Димедрол (в ампулах, 10 шт.) – пригнічує процес продукування гістаміну. Заспокійливо впливає на центральну нервову систему.
  9. Катетер – необхідний для внутрішньовенного введення певних протишокових медикаментозних засобів.
  • Еуфілін (в ампулах, 10 шт.) – нормалізує дихальну функцію. Купірує бронхоспазми.
  • Лейкопластир.
  • Преднізолон (10 ампул) – ефективні протишокові ліки, швидко усуває симптоматику анафілаксії.
  • Хлорид натрію, розчин (2 шт. По 400 мл) – характеризується наявністю детоксикаційних властивостей. Нормалізує водний баланс в організмі потерпілого, введення здійснюється крапельно в / в.

В аптечці повинні знаходитися інструкції із застосування кожного з засобів.

Як допомогти при інфаркті міокарда?
Інфаркт міокарда - патологічний стан, що супроводжується загибеллю певної ділянки серцевого м'яза ...
читати

Допоміжні засоби

При анафілаксії іноді додатково можуть знадобитися:

  1. Крапельниці й трансфузійні системи – для внутрішньовенного введення ліків інфузійним шляхом.
  2. Киснева маска – може знадобитися при непритомних станах, порушенні дихальної функції.
  3. Пінцет – використовується для видалення жала в тих випадках, коли шок розвивається через укус комах.
  4. Дихальна трубка – використовується в найбільш важких клінічних ситуаціях, що супроводжуються набряком респіраторних органів.

Допоміжні засоби слід мати в домашній аптечці (особливо, якщо людина вже раніше зіштовхувалася з подібним станом), а також у потягах, подорожах, коли неможливо вчасно отримати професійну лікарську допомогу.

Як діяти правильно?

Алгоритм дій при шоковому стані:

  1. В / в або в / м шляхом ввести потерпілому Гидрокортизон (від 100 до 300 мг) або преднізолон (з розрахунку 2 мг препарату на 1 кг маси тіла потерпілого), або Дексаметазон (від 4 до 20 мг).
  2. Підшкірним шляхом ввести 0,1% -ний розчин адреналіну в дозі 0,5-1 мл. Якщо через 15 хвилин показники артеріального тиску не стабілізуються, повторити процедуру.
  3. В / м ввести 2% Супрастин (2 мл) або ж 1% Димедрол (в дозуванні 5 мл).
  4. При порушенні дихальної функції, бронхоспазмах в / м ввести пацієнту 24% Еуфілін (в дозуванні від 1 до 2 мл) або 10 мл 2,4% розчину – в / в.
  5. При симптомах, характерних для серцевої недостатності, в / в шляхом ввести серцеві глікозиди (строго дотримуючись прописану в інструкції дозування).
  6. При введенні препарату-алергену в руку або ногу на місце трохи вище уколу рекомендується накласти джгут і обколоти уражену ділянку адреналіном, натрію хлоридом, розведеним фізрозчином (у співвідношенні 1:10).
  7. Прикласти лід до місця введення.

При перших ознаках анафілактичного шокового стану потрібно в терміновому порядку викликати фахівців. Швидку, професійну допомогу в даному випадку нададуть співробітники центру «Медсестра».

4.4/5 - (485 votes)