Аналіз крові на онкомаркери: що він показує і коли здавати

Карцинома – небезпечне і підступне захворювання, яке може довго протікати непоміченим. Якщо ж симптоми і проявляються, то пацієнти часто списують їх на інші причини, але тільки не на рак. В результаті людина звертається до лікаря тоді, коли хвороба вже почала стрімко прогресувати. Виявлення онкології на ранній стадії – шанс на успішний результат лікування. І важливу роль в цьому відіграє здача аналізів на онкомаркери.

Що це таке?

Онкомаркерами називаються специфічні речовини, частіше – білки, які з’являються в крові людини при розвитку онкологічного процесу. Вони продукуються клітинами пухлини під час її зростання або при розпаді. Ці елементи мають величезне діагностичне значення, оскільки їх концентрація в біологічної рідини дозволяє оцінити стадію патологічного процесу та приблизно визначити розміри новоутворення.

Аналіз на онкомаркери здається при підозрі не тільки на злоякісні, але і на доброякісні пухлини в організмі пацієнта. Деякі специфічні білки можуть бути присутніми в крові і у здорової людини. Ситуація вважається небезпечною тільки тоді, коли їх рівень починає різко і неухильно зростати.

Для чого потрібні онкомаркери?

Проведення лабораторних досліджень на виявлення онкологічних маркерів переслідує конкретні цілі. Лікар може призначити тест для:

  1. Контролю ефективності проведеного лікування. Під час проведення терапії важливо періодично виконувати тест. Лікар дивиться, знижується чи показник специфічного білка в крові, а якщо цього не відбувається, значить, застосовувана схема неефективна.

  2. Оцінки стану здоров’я пацієнта після пройденої терапії. Після закінчення протипухлинного лікування пацієнт повинен регулярно здавати кров на онкомаркери. При їх повторному підвищенні мова може йти про рецидив патології або утворення метастазу.

  3. Виявлення пухлин на ранніх стадіях. Ці білки з’являються або підвищуються вже на ранніх етапах розвитку онкопатології. Причому їх можна помітити перш, ніж пацієнт почне помічати перші тривожні симптоми.

Аналіз не є підставою для постановки остаточного діагнозу. З метою його верифікації поводиться ряд інструментальних процедур – МРТ, біопсія, УЗД та ін.

Показання до здачі біоматеріалу на дослідження

Аналіз крові на онкомаркери не рекомендується проводити без підстав, для його призначення потрібен привід. Таким може послужити наявність:

  • симптомів, які можуть вказувати на наявність пухлини в окремому органі;

  • безпричинно підвищеної температури тіла, яка довгий час не знижується;

  • постійного запального процесу, яка не усувається препаратами;

  • порушень роботи внутрішніх органів на фоні відсутності пухлин;

  • онкологічних патологій в анамнезі, в тому числі сімейному;

  • підтверджених доброякісних або злоякісних новоутворень.

Люди, які перенесли онкопатологію, здають аналіз за наступним принципом:

  • щомісяця  – протягом першого року після лікування;

  • раз в 2 місяці – протягом другого року;

  • раз в 3 місяці – на третій рік після терапії.

Потім онкологи радять виконувати дослідження 1-2 рази на рік протягом всього життя.

Принципи здачі аналізу

Щоб отримати достовірні результати, необхідно:

  • відмовитися від походу в лабораторію при наявності запальних захворювань;

  • жінкам – здавати кров не раніше, ніж на 6 день після закінчення менструації;

  • проходити дослідження натще;

  • виключити вживання спиртного за добу до тесту;

  • кожний наступний аналіз здавати в одній і тій же лабораторії.

Після здачі біоматеріалу результати будуть готові на 1-2 день після маніпуляції. З отриманими записами необхідно якомога раніше звернутися до лікаря, який вивчить інформацію і на її підставі буде приймати подальші рішення.

Rate this post