Рак – захворювання небезпечне і непередбачуване. Його розвиток практично неможливо передбачити, особливо якщо в сімейному анамнезі подібних випадків не спостерігалося. Але не тільки генетика або наявність певних патологій є фактором. На ріст і поділ атипових клітин можуть безпосереднім чином впливати продукти харчування.
Як взаємопов’язаний рак з харчуванням: міфи і правда
Протягом багатьох років вченими різних країн проводилися численні дослідження. Результати часто виявлялися посередніми, але як тільки вони потрапляли до журналістів, то список «підозрілих» продуктів відразу ставав «канцерогенним». Тому з часом в нашій свідомості склалася чітка картина щодо того, що онкологію провокують:
-
Борошняні вироби. Насправді вони здатні викликати розвиток хвороб, які можуть ускладнитися карциномою. Але безпосереднього впливу на ракові клітини вони не роблять.
-
Цукор. Так, глюкоза живить ракові клітини, стимулюючи їх зростання і розмноження. Але провокувати онкологію сам цукор не може. А ось викликати ожиріння, підвищуючи ризик розвитку карциноми, ця речовина дійсно в силі.
-
Червона риба. Це алергенний продукт, який може спровокувати розвиток гастриту, цукрового діабету, СС патологій. А ці хвороби можуть привертати до карциномі. Але подібні наслідки можливі тільки при надмірному вживанні продукту.
Безпосередній зв’язок зазначених продуктів з розвитком раку не доведена. Однак це зовсім не означає, що харчування ніяк не впливає на ризик виникнення хвороби.
Канцерогенні і небезпечні: топ-6 продуктів, що викликають онкологію
Які ж все-таки продукти харчування дійсно здатні спровокувати пухлинні процеси? Доведеною небезпекою володіють:
-
Копченості. Ці продукти харчування насичені поліциклічними вуглеводами, які є сильними канцерогенами. Небезпечні будь-які види копченостей – м’ясо, риба, ковбаси та ін.
-
Смажені страви. Сильне нагрівання і тривала жарка призводить до того, що жири розкладаються з подальшим утворенням поліциклічних вуглеводів. Надзвичайно небезпечна їжа, приготована на раніше використаному маслі, яке ввібрало в себе всі шкідливі елементи з попередньої порції продуктів.
-
Солодка газована вода. Будь-які магазинні солодкі напої містять високі концентрації цукру. Крім того, в складі продукту часто присутня небезпечна речовина аспартам разом з барвниками, які здатні впливати на розвиток онкопатологій.
-
Лососеві риби, що вирощуються в штучних умовах. Справа в тому, що лосось і форель, що розводяться на фермах, годують штучними кормовими сумішами. Крім того, часто таку рибу напихають гормонами, антибіотиками, антипіренами та іншими небезпечними елементами, які є канцерогенами.
-
Харчові продукти з цвіллю. Вони вважаються «благородними», але зловживання ними призводить до розвитку онкології. Причиною цього є домішки мікотоксинів, які здатні викликати утворення пухлин печінки, товстого кишечника, нирок.
-
Овочі, що містять пестициди або нітрати. Немає нічого кращого, ніж вживання самостійно вирощених овочевих, фруктових, ягідних культур. Куплені плоди часто містять високі концентрації нітратів і пестицидів, якими їх обробляють на полях і фермах в період вирощування.
Самі по собі нітрати не є небезпечними. Однак при тривалому зберіганні овочів в умовах кімнатної температури ці речовини трансформуються в нітрозосполуки. Саме вони і є потужними канцерогенами.
Звичайно, виключити всю небезпечну продукцію з раціону повністю навряд чи вдасться. Але потрібно хоча б спробувати знизити кількість і частоту їх споживання, щоб зайвий раз не наражати на небезпеку здоров’я.