Гормональний дисбаланс у чоловіків і жінок: причини, про які потрібно знати

Гормональні порушення – одна з найпоширеніших проблем з ендокринною системою людини. З подібними збоями можуть стикатися і чоловіки, і жінки. Більш того, навіть діти не застраховані від подібного дисбалансу.

Загальні причини гормональних розладів

Загальні провокуючі фактори, вплив яких не пов’язаний з гендерною приналежністю людини:

 • хронічні стреси, при яких відбувається поступова зміна структури нервових тканин і порушення діяльності ендокринної системи;

 • неправильне харчування;

 • зайва вага;

 • шкідливі звички;

 • гіподинамія;

 • несприятлива спадковість;

 • цукровий діабет;

 • інфекції, що передаються статевим шляхом;

 • період статевого дозрівання у дівчаток і хлопчиків;

 • ниркові і печінкові патології;

 • негативний вплив екології.

Дорослі повинні враховувати, що ці ж чинники можуть спровокувати порушення гормонального профілю і в дитячому організмі. А це може вкрай негативно вплинути на здоров’я дитини і її розвиток в подальшому.

Гормональні розлади у жінок

Жіночий організм більше схильний до негативного впливу негативних зовнішніх і внутрішніх факторів. При цьому гормональний фон настільки крихкий, що на нього може вплинути навіть, на перший погляд, незначна деталь. Але серйозний дисбаланс спровокувати здатні найчастіше такі чинники:

 1. Клімакс. Наступ менопаузи супроводжується скороченням вироблення естрогену і прогестерону.

 2. Вагітність і післяпологовий період. В цьому випадку організм, навпаки, посилено виробляє гормони, щоб плід міг повноцінно розвиватися. А після пологів ще потрібен час, щоб ендокринна система повернулася до колишнього режиму роботи.

 3. Гормонотерапія. Системні гормональні препарати або передозування місцевими медикаментами може порушити баланс біологічно активних речовин. Перш за все, це стосується контрацептивів, які приймають багато жінок.

 4. Аборти або операції в області репродуктивних органів. Будь-які хірургічні втручання в статеву систему жінки здатні на час порушити гормональний баланс.

Ендометріоз, миоматоз, оофорит та інші гінекологічні захворювання також є причиною розладу синтезу гормонів.

Гормональний збій у чоловіків: найчастіші причини

Головна ознака порушення синтезу біологічно активних речовин в чоловічому організмі – проблеми з потенцією. Такий стан негативно відображається і на психоемоційному стані пацієнта. Якщо довгий час ігнорувати подібні відхилення, підвищується ризик розвитку психічних і серцево-судинних хвороб.

Причини гормонального розладу у чоловіків:

 1. Поразка яєчок. Травми або запальні процеси в області яєчок – часта причина зниження вироблення тестостерону.

 2. Загальна інтоксикація організму. Неважливо, яка етіологія отруєння, але воно може призводити до посиленого вироблення естрогену з тестостерону. Переважання в чоловічому організмі жіночого статевого гормону супроводжується цілою низкою симптомів.

 3. Похилий вік. Після 50 років в організмі чоловіка знижується вироблення андрогенів. Цей процес пов’язаний з біологічним процесом старіння, і запобігти або зупинити його складно.

Наявність хронічних захворювань теж може вплинути на гормональний фон у чоловіків. Ситуація не завжди може самостійно нормалізуватися, тому важливо вчасно звернутися за допомогою до лікаря. Діагностикою та лікуванням гормональних розладів займається лікар-ендокринолог. Але жінки можуть звернутися за допомогою до свого гінеколога, а чоловіки – до андролога.

Rate this post