Кофеїн є стимулятором, який сприяє підвищенню енергетичного потенціалу, що формує заряд бадьорості та поліпшує концентрацію. Однак передозування даною речовиною тягне за собою неприємні наслідки: тахікардія, біль у грудях, нудота і напади блювоти. У такій ситуації людині необхідна своєчасна, грамотна допомога.
Медична допомога
При серйозному передозуванні, особливо при порушенні дихальної функції, слід зателефонувати до терапевта або свого лікаря. Фахівцю необхідно описати симптоми, а також повідомити, які препарати або продукти, що вміщують кофеїн і в якій кількості були вжиті.
Лікар проконсультує і порекомендує, як діяти далі й усунути прояв передозування.
Коли потрібно викликати «Швидку»?
Негайно звертатися за «Швидкої» медичною допомогою слід при гострому передозуванні. Насторожити повинні такі симптоми:
- Запаморочення.
- Порушення координації рухів і просторової орієнтації.
- Утруднення дихальної функції.
- Порушення серцевого ритму.
Не варто намагатися полегшити свій стан самостійно, оскільки в деяких випадках передозування кофеїном може нести вкрай небезпечні наслідки, аж до смертельного результату. Фахівці в умовах стаціонару зможуть виявитися максимальну допомогу, з урахуванням присутньої симптоматики і загального стану хворого.
У більшості випадків пацієнту прописуються таблетки активованого вугілля, а також проносні засоби, що дозволяють в стислі часові терміни вивести з організму кофеїн.
Допомога в домашніх умовах
При відсутності тривожних симптомів впоратися з передозуванням кофеїну можна і в домашніх умовах. Для цих цілей підійдуть перевірені способи:
- Рясне пиття. Найкращий спосіб нейтралізувати дію кофеїну – це пити якомога більше води. Рекомендується випити по склянці води на кожну чашку раніше вжитого кави або іншого кофєїнсодержащих напоїв.
- Перекус. Незважаючи на відсутність апетиту, при ознаках передозування, рекомендується з’їсти легку їжу, що сповільнює процес поглинання кофеїну організмом. Ідеальним варіантом перекусу вважаються фрукти і свіжі овочі.
- Дихальна гімнастика. Полегшити стан допоможе виконання дихальних вправ. Зробивши кілька глибоких вдихів і видихів, можна усунути неприємні симптоми.
- Фізичні навантаження. Прогулянка, заняття спортом, гімнастика дозволять усунути неприємні відчуття і дискомфорт, що виникають на тлі вживання надмірної кількості кофеїну.
Як запобігти передозування
Найкраще уникнути передозування кофеїну, ніж лікувати її. Щоб не зіткнутися з подібною проблемою, необхідно звернути увагу на нюанси, що стосуються раціону харчування:
- Джерела кофеїну. Всупереч поширеній думці, кофеїн міститься не тільки в чаї та кава, але і деяких продуктах харчування, а також медикаментозних препаратах, добавках для схуднення. Тому при регулярному вживанні кофєїнсодержащих напоїв, необхідно уважно вивчати склад продуктів і лікарських засобів, щоб уникнути передозування.
- Допустима норма. Рекомендується записувати вживане кількість в день кофеїну. Середня допустима добова норма для дорослої людини становить 400 мг, це дорівнює 3 чашках кави. Для підлітків максимальна доза кофеїну в день -100 мг.
Як знизити кількість вживаного кофеїну?
Зменшувати добову дозу кофеїну рекомендується плавно і поступово. Речовина, що має стимулюючими властивостями, при тривалому застосуванні може викликати розвиток залежності. Тому при різкому зниженні дози, висока ймовірність прояву неприємних симптомів, характерних для абстинентного синдрому.
У перший тиждень рекомендується скоротити кількість випитого кави на одну чашку. Через тиждень – ще на одну. Любителі кави можуть час від часу замовляти собі напої з ароматом і смаком цього напою, але без вмісту кофеїну.
Попередження
Слід пам’ятати про те, що деякі медикаменти вступають у взаємодію з кофеїном, особливо це стосується антибіотиків. Обережними з вживанням кофеїну слід бути пацієнтам, що страждають серцевими патологіями, на епілепсію, ниркову недостатність.